Historia życia Dagny Przybyszewskiej, to opowieść o znakomitych poetach, sławnych malarzach i ich tragicznym życiu. Jest to jednak książka przedstawiająca ich w całkiem innym świetle, świetle życia codziennego, alkoholizmu i otwartych związków.
To ona, Dagny, w jakiś sposób ich wszystkich łączyła. Była bardzo piękna, rudowłosa i niezwykle pewna siebie. Każdy chciał ją mieć, a ona zdawała sobie z tego sprawę. Kto raz ją posiadł, już nie mógł się od niej uwolnić. Ale ona pokochała tylko jednego mężczyznę - Stanisława Przybyszewskiego. Ich związek był dziwny, pełen żarliwości i pożądania oraz ogromnego smutku. Dagny była muzą Stacha, jego natchnieniem, jego dopełnieniem. Mimo to musiała się godzić na kochanki, musiała znosić upokorzenie, bo taki właśnie był jej mąż i kochali go wszyscy, pomimo ogromu jego wad.
Landis zaznacza we wstępie, że jego powieść to fikcja, która jednak jak najbliżej trzyma się faktów o życiu Dagny Juel Przybyszewskiej. Nie ma tego wiele, jej korespondencja została spalona, pamiętnik również zaginął. Pozostały jej wiersze, w które wkładała cały swój ból, którego nigdy nie okazywała na zewnątrz.
"Dagny. Życie i śmierć" to historia wybitnych artystów, Przybyszewskiego, Muncha, Korab-Brzozowskiego i wielu innych. To prawdziwa uczta dla humanistów i jednocześnie niezwykle wciągająca lektura, tak samo jak pasjonujące i tragiczne było życie Dagny. Polecam, nie zawiedziecie się.
Humanistką nie jestem, ale i tak mnie ta książka zaciekawiła :)
OdpowiedzUsuńCiekawa recenzja :)
OdpowiedzUsuńtytuł bardzo mnie zaciekawił, a i z opisu brzmi interesująco :)
OdpowiedzUsuńciekawa recenzja, ale chyba książka nie dla mnie :)
OdpowiedzUsuń