czwartek, 23 października 2014

J. D. LANDIS "Dagny. Życie i śmierć"

Historia życia Dagny Przybyszewskiej, to opowieść o znakomitych poetach, sławnych malarzach i ich tragicznym życiu. Jest to jednak książka przedstawiająca ich w całkiem innym świetle, świetle życia codziennego, alkoholizmu i otwartych związków. 

To ona, Dagny, w jakiś sposób ich wszystkich łączyła. Była bardzo piękna, rudowłosa i niezwykle pewna siebie. Każdy chciał ją mieć, a ona zdawała sobie z tego sprawę. Kto raz ją posiadł, już nie mógł się od niej uwolnić. Ale ona pokochała tylko jednego mężczyznę - Stanisława Przybyszewskiego. Ich związek był dziwny, pełen żarliwości i pożądania oraz ogromnego smutku. Dagny była muzą Stacha, jego natchnieniem, jego dopełnieniem. Mimo to musiała się godzić na kochanki, musiała znosić upokorzenie, bo taki właśnie był jej mąż i kochali go wszyscy, pomimo ogromu jego wad. 

Landis zaznacza we wstępie, że jego powieść to fikcja, która jednak jak najbliżej trzyma się faktów o życiu Dagny Juel Przybyszewskiej. Nie ma tego wiele, jej korespondencja została spalona, pamiętnik również zaginął. Pozostały jej wiersze, w które wkładała cały swój ból, którego nigdy nie okazywała na zewnątrz. 

"Dagny. Życie i śmierć" to historia wybitnych artystów, Przybyszewskiego, Muncha, Korab-Brzozowskiego i wielu innych. To prawdziwa uczta dla humanistów i jednocześnie niezwykle wciągająca lektura, tak samo jak pasjonujące i tragiczne było życie Dagny. Polecam, nie zawiedziecie się.

4 komentarze:

  1. Humanistką nie jestem, ale i tak mnie ta książka zaciekawiła :)

    OdpowiedzUsuń
  2. tytuł bardzo mnie zaciekawił, a i z opisu brzmi interesująco :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ciekawa recenzja, ale chyba książka nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń