poniedziałek, 19 maja 2014

MELANIE BENJAMIN "Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo"

Melanie Benjamin to pseudonim pisarki Melanie Hauser, która zajmuje się głównie pisaniem powieści z gatunku fikcji historycznej. Jej książki cieszą się sporą popularnością, znaleźć je można m.in. na liście bestsellerów New Your Times'a.

"Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo" - tytuł zdaje się sugerować, że główną bohaterką jest kobieta przebojowa, z mocnym charakterem i dużą odwagą. Tego ostatniego oczywiście odmówić jej nie można, najlepiej czuła się pośród chmur, siedząc w samolocie obok swojego męża. Niestety przebojowość, szeroki uśmiech i dumnie wypięta pierś, to jedynie maska, którą całe życie zasłaniała się żona lotnika.

Anne była pierwszą kobietą pilotem, niezastąpioną załogą swojego męża Charlesa, który zasłynął z pionierskiego lotu nad oceanem. Była też zaledwie jego cieniem, gdyż trudny charakter mężczyzny zupełnie ją zdominował. Mimo cierpienia jakie jej zaserwował, kochała tego zimnego człowieka, choć przez całe życie miała wrażenie, że kocha na próżno, beznadziejnie.

"Żona lotnika" to powieść o tragicznym życiu Anne u boku najsławniejszego człowieka ówczesnych czasów. Dramat śmierci ich pierworodnego syna, po której nigdy tak na prawdę się nie pozbierała, jej osobisty dramat, gdy musiała walczyć z podejrzeniami mediów, dociekliwymi reporterami, antysemityzmem własnego męża. Dramat, gdy chciała, gdy musiała, bo tego od niej oczekiwał Charles, wspierać go nawet za cenę relacji z rodziną, swojego dobrego imienia i pozycji.

Melanie Benjamin stworzyła powieść bardzo dynamiczną, którą czyta się niezwykle szybko. Rozdziały płynnie przechodzą w kolejne lata życia Lindberghów, poruszają jego najważniejsze momenty. Co jakiś czas autorka przenosi czytelnika w przyszłość, zaostrzając jego ciekawość i rysując najważniejszą konfrontację żony i męża. 

"Żona lotnika" to bardzo dobre odwzorowanie życia skromnej i uczuciowej Anne Lindbergh. To historia tragiczna i wzruszająca, którą jak najbardziej należy poznać. Ale to również, a może przede wszystkim wspaniała uczta literacka, której nie zapomina się na długo. 

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Muza. Dziękuję :)

3 komentarze:

  1. Poruszająca lektura! Ileż kobiet podobnych do Anne Lindbergh żyło w cieniu swoich sławnych mężów! Uwielbiam takie historie o kobietach, jakoś mnie inspirują:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo intrygująca historia.
    Warto o nia popytać w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń