piątek, 20 czerwca 2014

HANAN ASZ-SZAJCH "Szarańcza i ptak"

Hanan Asz-Szajch jest jedną z najbardziej uznanych arabskich pisarek. "Szarańcza i ptak" to właściwie biograficzna powieść o jej matce, którą autorka po wielu namowach rodzicielki, zgodziła się spisać.

Kamila od dzieciństwa mieszkała w małej wiosce An-Nabatii wraz z rodzicami i bratem. Gdy odszedł jej ojciec, rodzina musiała przenieść się do krewnych w Bejrucie, gdyż w obecnym miejscu zamieszkania nie mieli szans na przeżycie. Tam 14-letnia Kamila pod przymusem została wydana za mąż za swojego dużo starszego szwagra. W międzyczasie poznała Muhammada, w którym mocno się zakochała. Mimo iż bała się reakcji rodziny, postanowiła złączyć swe życie z kochankiem. 

"Szarańcza i ptak", to piękna, ale i przepełniona smutkiem historia miłosna. To świadectwo, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale za niektóre trzeba słono zapłacić. Utrata rodziny, szacunku, miłości dzieci, to tylko niektóre przykrości jakie spotkały Kamilę, gdy postanowiła pójść za głosem serca. 

Do książki w naturalny sposób przeniknęły zwyczaje praktykowane przez muzułmanów, ich czasem wręcz chorobliwe przywiązanie do Boga, ogromna wiara. Dużo w "Szarańczy i ptaku" kultury tamtejszej ludności, ale nie takiej podręcznikowej, a z życia codziennego. Bohaterowie jako postaci autentyczne, nadają powieści powiewu naturalności, czuć w fabule rzeczywistość sytuacji. 

"Szarańcza i ptak" to książka poruszająca do głębi, napisana z miłością i o miłości, która może przezwyciężyć wszystko. 

1 komentarz: