piątek, 8 maja 2015

ALICE SEBOLD "Nostalgia anioła"


Pierwszą książką autobiograficzną Alice Sebold była "Szczęściara", w której to autorka opowiada o brutalnym gwałcie, którego była ofiarą. "Nostalgia anioła", to jej debiut powieściowy, który w pewien sposób nawiązuje do doświadczeń autorki. Książka ta bardzo długo biła rekordy popularności w wielu krajach.

Narratorką powieści jest nieżyjąca Susie Salmon. Dziewczynka padła ofiarą gwałciciela i mordercy pewnego zimowego popołudnia. To z jej perspektywy czytelnik poznaje dalsze losy rodziny i przyjaciół Susie. Ich traumę, ból po stracie, mur obronny, jaki wokół siebie stworzyli. Dziewczynka obserwuje ich z nieba, gdzie ma wszystko, czego mogłaby sobie zażyczyć. Niestety jej jedynym marzeniem jest powrót do domu, na którym jej śmierć odcisnęła mocno swoje piętno. 

Historia przedstawiona w "Nostalgii anioła" to schemat, który bardzo często ma odbicie w realnym świecie. Sebold postanowiła pokazać całą tą sytuację oczami zamordowanej dziewczynki, co uczyniło z niej opowieść nieco fantastyczną, ale też niesamowicie emocjonalną.
Susie ze swojego nieba obserwuje jak jej morderca spokojnie żyje na wolności nie czując presji ucieczki, jak policja zatacza błędne koło, jak jej rodzina powoli traci nadzieję na odnalezienie jej ciała, jak bardzo nie potrafią się z tym faktem pogodzić.

Alice Sebold postanowiła pokazać tę historię w dłuższym odcinku czasowym, by uzmysłowić czytelnikowi, że czyjejś śmierci nie da się zapomnieć po roku, a przeciwnie, jest to bardzo długi i bolesny proces.

"Nostalgia anioła" to jednocześnie powieść o ogromnej tragedii i stracie oraz historia o odradzającym się uczuciu i gojeniu ran. 

5 komentarzy:

 1. Książka bardzo kiedyś popularna, nawet jeśli nie jest dobra i trzeba ją po prostu znać.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś była ogromnie popularna i już od wtedy mam ja zapisaną na liście. Dziękuję, że o niej przypomniałaś

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film bardzo, bardzo dawno temu, ale rzeczywiście, jest to niesamowita historia: samo ukazanie jej z perspektywy zamordowanej osoby jest dość nietypowe ale także wszystko w niej ukazane: ból po utracie, tak bardzo realny. Godna polecenia :) Zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam dość dawno temu, ale wrażenie, jakie na mnie wywarła "Nostalgia anioła" utrzymuje się do dziś. Niezapomniana, piękna, poruszająca historia. Film również bardzo dobry, ale wersji książkowej nie dorasta do pięt ;)

  OdpowiedzUsuń