wtorek, 6 stycznia 2015

DMITRY GLUKHOVSKY "Witajcie w Rosji"Dmitry Glukhovsky jest autorem znanego na całym świecie "Metro 2033" i projektu Uniwersum Metro 2033, w ramach którego autorzy z całego świata piszą książki w apokaliptycznym klimacie.
Ja niestety do tej pory nie dotarłam do tej kultowej książki (ale zamierzam!), więc póki co postanowiłam poznać bliżej Glukhovsky'ego za sprawą jego opowiadań.

"Witajcie w Rosji" to zbiór krótkich historii o Rosji, widzianej oczami młodego pokolenia. Niektóre z opowiadań są zabawne, niektóre mocno ironiczne, sarkastyczne wręcz, jeszcze inne wręcz przerażające.  Autor obnaża w nich wszystkie wady swoich rodaków jak alkoholizm, pęd do władzy i pieniądza czy maniakalna chęć poprawy swojego wyglądu.

Wszystkie opowiadania utrzymane są w konwencji science fiction, w której autor najlepiej się czuje. Znajdziemy tam więc również ufoludki i sztuczne mózgi. Z jednej strony pomysł trafiony - czasem nie wystarczy powiedzieć czegoś wprost, żeby dotrzeć do sedna sprawy. Z drugiej, niektóre historie w ogóle do mnie nie trafiły i szybko wypadły mi z pamięci.

Nie wiem do końca co sądzić o tej książce. Na pewno jest swego rodzaju prowokacją i aż prosi się o komentarz ze strony "obsmarowanych" (choć żadne nazwiska oczywiście nie padają). Widać, że autor poprzez swoje opowiadania chciał coś ludziom uświadomić, obnażyć ich słabości i w jakiś sposób może zaalarmować. Do mnie jednak średnio to przemówiło. Może to za sprawą tych fikcyjnych elementów wplecionych w tekst?

"Witajcie w Rosji" to na pewno pozycja intrygująca o dopracowanej formie i szacie graficznej. Myślę, że fani Glukhovsky'ego śmiało mogą po nią sięgnąć, tak dla porównania i sami ocenić, w jakiej formie autor bardziej się sprawdził.

4 komentarze:

 1. Sama również mam wielką ochotę na książki tego autora - zazwyczaj było tak, ze albo nie mogłam trafić na nie w bibliotece, albo zapominałam o nich podczas przeglądania półek pełnych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 2. O Autorze nie słyszałam, może kiedyś sięgnę po jego książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najpierw chciałabym sięgnąć po ,,Metro 2033"

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Metro 2033", ale na tym chyba poprzestanę.

  OdpowiedzUsuń