piątek, 14 sierpnia 2015

NICK CAVE "Gdy oślica ujrzała anioła"
Książkę Nicka Cave'a dosyć tajemniczo i pokrętnie poleciła mi koleżanka. Powiedziała, że przeczytała ją w gimnazjum, i że już nic jej od tej pory nie zaszokowało w literaturze. 
Cóż miałam zrobić? Oczywiście wypożyczyłam i przeczytałam. Od tego czasu minął prawie rok, a ja dopiero teraz zbieram się, żeby cokolwiek o tej książce napisać.

Euchrid Eucrow jest takim typem dziecka niczyjego. Ma ojca trapera i matkę alkoholiczkę. Właściwie prawie nic dla nich nie znaczy. Jest niemową, a jego brat bliźniak umarł przy porodzie. Życie Euchrida upływa na uciekaniu przed matką oraz mieszkańcami miasteczka, którzy uważają go za dziwaka i nie raz próbują zatłuc na śmierć. Główny bohater jest dziwny... delikatnie mówiąc.

Nie wiem, co napisać o tej książce. Po tak długim czasie nie wszystko z niej pamiętam. Pozostało jednak ogólne wrażenie niesmaku, obrzydzenia. Ta powieść nie jest dla wszystkich, co widać chociażby po recenzjach, jakie zbiera. Jedni są zachwyceni formą i przekazem, inni w ogóle tego nie chwytają.

Ja myślę, że do napisania takiej książki trzeba mieć w sobie coś nieokreślonego. Nie chciałabym użyć tutaj żadnego dosadnego określenia, ale dla mnie "Gdy oślica ujrzała anioła" jest wytworem chorym, spaczonym, który zostawia brud na ciele i krew za paznokciami. Nie wiem czy kiedykolwiek całkowicie zapomnę o tej książce. Ale może właśnie taki był zamysł autora.

5 komentarzy:

 1. Nie wiem czy przeczytam tę książkę, ale recenzja intrygująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponoc najlepsze sa takie ksiazki o ktorych nie da sie zapomniec, ja jednak po pzreczytaniu twjej recenzji raczej po te ksiazke nie siegne...http://zakochana-kobietka.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń


 3. This study was different from Pas Cher Replique Montre Omegapast research which has shown water consumption Repliche Rolex
  to be an effective part of a weight loss program only when water takes the place of caloric beverages. While drinking water has wonderful health benefits,Copie Montre Pas Cher France it didn’t seem that weight loss was one of them.

  OdpowiedzUsuń
 4. A schoolboy went home with a pain in his stomach.marchi di orologi,orologi replica da donna,orologi replica rolex cellini "Well, sit down and eat

  your tea," said his mother.
  Repliche Orologi

  Rado ,orologi replica rolex outlet,orologi lusso uomo
  "Your stomach's hurting because it's empty.migliori orologi da

  donna,orologi replica rolex da,tutte le marche di orologi
  It'll be all right when you've got something in it."orologi omega

  sito ufficiale,orologi cinesi repliche,repliche audemars piguet skeleton

   Shortly afterwards Dad come in from the office, complaining of a headache.
   "That's because it's empty," said his bright son.orologi di pregio,vendere orologi di lusso,repliche italia
  "You'd be all right if you had something in it."

  OdpowiedzUsuń