wtorek, 29 maja 2012

SYLWIA SERWA "Istnienie. Dwa światy"


Sylwia Serwa jest moją rówieśniczką, mieszkającą w Opolu Lubelskim. Pisze od dawna, mówi, że jest to jej „nałóg”. Poza „Istnieniem” ma w swoim dorobku setki opowiadań.

Główna bohaterka książki, Julia, ma 17 lat i złamane serce. Rzucił ją chłopak, a ta nie widząc innego wyjścia, postanawia się zabić. Po kilku próbach samobójczych w końcu jej się udaje i przenosi się do innego świata. Tam wita ją Caria, która uczy dziewczynę reguł, obowiązujących w Złym Świecie. Julia postanawia zemścić się na swoim Księciu i zamienić jego życie z nową dziewczyną w koszmar.

Powieść jest bardzo krótka, właściwie dobiega końca zanim na dobre się zacznie. Minusem takiej objętości książki, jest fakt, że akcja rozwija się wręcz za szybko, mam wrażenie, że niektóre wątki nawet nie miały szansy się rozwinąć.

Po śmierci, Julia zmienia się w potwora, któremu robienie krzywdy sprawia przyjemność. W ogóle nie pasuje mi to do jej osobowości. Nie miałam okazji poznać jej bliżej za życia, ale wydaje mi się, że nawet po śmierci zachowuje się resztki tożsamości, które Julia wyrzuca jak dziurawe skarpetki. Jak na mój gust, książkę można było pociągnąć w stronę samobójstwa, te wątki podobały mi się najbardziej.

Zakończenie otwarte, sugeruje, że będą dalsze części. Mam nadzieję, że lepszych, bo ta pierwsza niestety mnie zawiodła. Powieść kończy się, jakby się urwała. Nie było to jakieś płynne zakończenie z pointą… coś jakby urwać książkę w trakcie jakiegoś rozdziału. Nie spodobało mi się to.

Ciężko ocenić mi tę książkę. Pomysł jest bardzo dobry, ale niestety realizacja kuleje. Powiedziałabym, że całość mogłaby być ledwie prologiem w dłuższej wersji. Oby kolejne tomiki nadrobiły tę lukę. I tego właśnie życzę autorce.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa NovaeRes. Dziękuję!

6 komentarzy:

 1. Zupełnie mnie do tej książki nie ciągnie, fabuła wydaje mi się strasznie naiwna i nie do końca przemyślana.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię książek, które nie wykorzystują pomysłów na fabułę w odpowiedni sposób. Szkoda, bo liczyłam na to, że skoro autorka pisze o osobie, która jest prawie w jej wieku, będzie dobrze... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zaciekawiła mnie ta książka, nie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. szczerze? zupełnie mnie nie zainteresowała ta książka

  OdpowiedzUsuń
 5. hm, początkowo nawet mi się spodobała, ale w końcu jestem na nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja także nie jestem przekonana ;/

  OdpowiedzUsuń