niedziela, 10 lutego 2013

CLAIRE PAYMENT "Perły mądrości Indian"

Lakotowie, chcąc powiedzieć "kocham Cię", używają określenia: cante washte yama kahi, co znaczy: "napełniasz moje serce szczęściem"*
 Claire Payment opublikowała jak dotąd dwie książki, skończyła studia muzyczne i wykłada w szkole Vincent d'Indy. Jej indiańskie imię, to Biała Gęś Nocy.

"Perły mądrości Indian", to bardzo cieniutka książeczka. Można ją szybko przeczytać i równie szybko o niej zapomnieć, można też bardziej się w nią zagłębić i dostrzec uniwersalne prawdy, które warto wprowadzić jakoś w swoje życie.

Jako studentkę kulturoznawstwa, interesują mnie odrębne kultury, zwyczaje i wierzenia. Myślę, że nie trzeba być kulturoznawcą, żeby mieć tego typu zainteresowania. W książce Pani Payment, życie Indian przedstawione jest w pigułce. Całość sprowadza się właściwie do filozofii życia, do pokazania czytelnikowi, że cieszenie się każdym dniem, egzystowanie w zgodzie z naturą, samym sobą i innymi ludźmi, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy stosować kilka wręcz podstawowych reguł i nagle zauważa się, że wszechświat nam sprzyja.

Książka dzieli się na trzy części: pierwsza pokazuje zwyczaje i obrzędy Indian, druga przedstawia symbolikę zwierząt - ta część bardzo mi się spodobała, bo obrazuje takie cechy wilka czy lisa, o których nigdy bym nie pomyślała. Ostatnia część to wierzenia tubylcze, tam znajdziemy lekarstwo na wiele doczesnych problemów.

Słówko na temat szaty graficznej - książka ma bardzo ciekawą fakturę okładki, przyjemna w dotyku i ładna. W środku znajdują się wyodrębnione na czerwono cytaty. Całość jest bardzo przejrzysta, co lubię.

Myślę, że warto poświęcić tej książeczce swój czas. Jest na tyle krótka, że wiele go nie zmarnujecie, a jest też bardzo mądra i w pewnym sensie kojąca. Dobrze się ją czyta, mi się podobała.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Promic. Dziękuję!

* Claire Payment, Perły mądrości Indian, str. 52

5 komentarzy:

 1. Jako niedoszły etnolog jestem bardzo zainteresowana tą książką :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. A mi się wydaje, że to nie moja bajka :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś chciałem studiować antropologię. Interesują mnie inne kultury. Będę miał na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekawa książka. Może, może...

  OdpowiedzUsuń