środa, 22 stycznia 2014

VIRGINIA WOOLF "Orlando"

Virginia Woolf jest dosyć znaną pisarką, myślę, że każdemu molowi książkowemu jej nazwisko choć raz obiło się o uszy. Ja poznałam jej prozę dzięki studiom. Powieść "Orlando" wywołała na świecie dużo kontrowersji, do tej pory wygłaszane są na jej temat skrajne opinie. 

Ciężko jest mi jednoznacznie powiedzieć, kim jest Orlando. Na początku jest młodzieńcem o delikatnej urodzie, który zakochuje się w dość ekscentrycznej Rosjance. Później, gdy dziewczyna go zostawia, przeżywa ogromny kryzys osobowości, aż w końcu... staje się kobietą.

Orlando chciał być poetą, całe życie musiał jednak ciężko pracować, by coś w tym temacie zdziałać. Orlanda jest rozdarta. Nie dziwi ją fakt zmiany płci, zresztą, nie dziwi to absolutnie nikogo, natomiast jej rozdarcie polega na przyjęciu roli kobiety, słabszej płci, podczas gdy czuje się mężczyzną.

"Orlanda" czyta się jednym tchem. Nie ma tu wiele dialogów (łącznie, może trzy), aczkolwiek Virginia Woolf pisze ładnym, dosyć prostym językiem. Niesamowite, jak można w prosty sposób pokazać rozdarcie wewnętrzne bohatera, zabawnie, ale i trafnie opisać obie płci. Nie raz po prostu nie mogłam uwierzyć w to, co mam przed oczyma. 

Ciekawe jest samo tło historyczne powieści. Orlando ma 30 (?) lat, a akcja toczy się przez jakieś 300. Po kolei pokazane są nam epoki, zmiany ustrojowe, tylko Orlanda zostaje taka sama, ze swoimi rozterkami i pokręconym życiem. 

Fantastyczna powieść, dla osób, które szukają czegoś ambitniejszego, napisanego z pomysłem i nieco kontrowersyjnego. 

PS. Tym oto sposobem, zaczynam recenzować książki z 2013 roku ;)

2 komentarze:

  1. Ksiaki nie czytalam i troche sie waham bo martiw mnie ten brak dialogow ale moze zdecyduje sie przeczyatc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj, nie słyszałam o niej nigdy, ale ten temat i autorka mnie bardzo intrygują, więc trzeba po nią sięgnąć

    OdpowiedzUsuń