czwartek, 6 lutego 2014

LAUREN OLIVER "7 razy dziś"

"7 razy dziś" to debiut powieściowy Lauren Oliver, który przez wiele tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów "New York Times'a". Pisarka ukończyła studia z filozofii oraz literatury, co częściowo może tłumaczyć fenomen jej książki.

Sam Kingston i jej trzy przyjaciółki Ally, Lindsay i Elody, są jednymi z najpopularniejszych osób w szkole. Wszystko uchodzi im na sucho, mają szacunek wśród młodszych roczników i są wredne... na prawdę wredne.
Po jednej z imprez nie mają jednak tyle szczęścia ile zwykle. Pijana Lindsay zjeżdża z drogi i wpada na drzewo. Sam umiera w tym wypadku, wie to na pewno. Nic więc dziwnego, że gdy budzi się rano, a data w komórce wskazuje dzień, w którym umarła, jest przerażona. Sytuacja powtarza się kolejny raz i kolejny, i jeszcze jeden. Sam musi w jakiś sposób dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Sielankowa, optymistyczna okładka, cztery super popularne i wredne nastolatki, jakich nie brakuje w powieściach młodzieżowych, a jednak jest to bestseller. Spytacie, jak to? Na czym polega jej fenomen? Otóż, Lauren Oliver, bardzo mocno skupiła się na pokazaniu psychologii swojej bohaterki, jej przemiany, dojrzewania. Sam każdego dnia, który wciąż przeżywa od nowa, zauważa, że tak na prawdę nigdy nie żyła swoim życiem tak, jak powinna. Że jest tyle rzeczy, które musi zrobić, a ma na to tylko jeden dzień. 

To nie jest lekka i wesoła młodzieżówka, to powieść z przesłaniem, żeby nie dać się omotać i każdy dzień traktować tak, jakby miał być naszym ostatnim.

4 komentarze:

 1. Piękne tło! Zazdroszczę :-)
  O Oliver słyszałam, a szczególnie o [derilium]. Mam nadzieję że uda mi się ją niedługo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam tę książkę. Zainteresowałaś mnie nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele o niej słyszałam już i oczywiście mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się pomysł na tą pozycję - w końcu przeżywając coś kilka razy z pewnością więcej się widzi. Czasem można nawet żałować, że nie ma takiej "opcji" ;P

  OdpowiedzUsuń