czwartek, 30 maja 2013

JACEK GETNER "Pan Przypadek i trzynastka"


To już druga książka Pana Getnera, którą miałam okazję czytać. Pierwsza – „Brzydka miłość”, była zbiorem opowiadań o miłości właśnie. Tym razem mamy do czynienia z początkiem serii o detektywie amatorze Jacku Przypadku.

Jacek ma trzydzieści lat i nadal nie wie, jaką drogę w życiu obrać. Choć bez trudu mógłby odziedziczyć kancelarię prawniczą po swoim ojcu (na co ten cicho liczy), w ogóle nie jest tym zainteresowany. Jego ulubionym zajęciem jest bieganie, a utrzymuje się z wynajmu mieszkań.

Pewnego dnia, jego dobra sąsiadka, Pani Irmina, prosi go o znalezienie złodzieja obrazów znanych malarzy, które zostały jej skradzione. I tak, całkiem przypadkiem, Przypadek zostaje detektywem.

„Pan Przypadek i trzynastka” to pierwsze trzy przygody Jacka. Wszystkie są utrzymane w zabawnym i nieco przekornym tonie, łatwo jest się też w nie wciągnąć. Sam bohater jest ciekawą osobistością – ma udawaną narzeczoną (bo dobrze to wpływa na jego mamusię), na spotkania z klientem biega w sportowym stroju, a podczas niego najczęściej intensywnie się rozciąga. Niektóre jego teksty po czasie stają się nieco irytujące – np. ten, że ludzie są banalnie przewidywalni, aczkolwiek myślę, że autor uczynił z tego swego rodzaju znak rozpoznawczy detektywa.

 Inni bohaterowie również nie pozostają w tyle – podkomisarz Łoś ze swoją obsesją na punkcie Przypadka i awansu zawodowego oraz Młody Bóg Seksu, który generalnie jest przerostem formy nad treścią.

Ogółem, książka podobała mi się i spędziłam przy niej milo czas. Chętnie poznam dalsze losy Jacka Przypadka. Polecam, jako dobrą rozrywkę, na pewno spodoba się fanom Sherlocka Holmesa.

Książkę otrzymałam od samego autora. Dziękuję serdecznie :)

3 komentarze:

  1. Bardzo lubię Holmesa, więc myślę, że i Pan Przypadek przypadłby mi do gustu ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele o niej słyszałam. Mogłaby mi się spodobać

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam, dobra lektura, jednak czegoś mi brakowało ;) ale tak jak Ty czekam na kolejne części

    OdpowiedzUsuń