wtorek, 4 czerwca 2013

JOHN MARSDEN "Jutro"


Chyba nie ma już wśród moli książkowych osoby, która nie słyszałaby o serii „Jutro”. Śmiem twierdzić, że jestem na szarym końcu tych, którzy dopiero teraz po nią sięgnęli. Bestseller, jakich mało – 4 mln fanów na całym świecie. Mój zwyczajowy sceptycyzm gdzieś się ulotnił, dominowała ciekawość. Zaczęłam czytać w autobusie, niestety musiałam przerwać, gdyż zbliżał się mój przystanek. To mi jednak nie przeszkodziło, postanowiłam wprowadzić w swoje życie nieco kontestacji dla zasad uczelni i dalej czytałam na wykładzie. Wow, tyle powiem.

Króciutko o fabule – siódemka przyjaciół – Ellie, Lee, Corrin, Kevin, Fee, Homer i Robyn, postanawiają wybrać się na wycieczkę do niedostępnego miejsca w górach, o wiele mówiącej nazwie – Piekło. Nazwa ta okazuje się mało adekwatna, do uroczego zakątka, w którym spędzili pięć dni. Bardziej odpowiadała natomiast ich sytuacji, po powrocie do domu. Zastali jedynie martwe zwierzęta i brak żywej duszy. Rozpoczęła się wojna, nie obowiązują już żadne zasady.

Lubię powieści, które są uniwersalne, które może przeczytać człowiek w każdym wieku, takie, które trafią w gusta różnych odbiorców. „Jutro” kwalifikuje się, jako młodzieżówka, myślę jednak, że jest właśnie taką powieścią dla wszystkich.
Pomysł na fabułę jest oryginalny, w podobnej tematyce czytałam jedynie „Bastion” Stephena Kinga (o zagładzie biologicznej), aczkolwiek obu tytułów w ogóle nie można porównać, bo są zupełnie o czym innym.

Czyta się błyskawicznie, lektura wciąga, więc bardzo szybko się ją kończy… i niemal natychmiast ma się ochotę na więcej. Jedyny minus, jaki mogę tutaj wytknąć, to początek, który ciągnął mi się jak flaki z olejem. Miałam ochotę trzasnąć Ellie, żeby w końcu przeszła do rzeczy.

Podsumowując, rewelacja. Nic dodać, nic ująć.

5 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Więc trzeba przeczytać bez dodawania i odejmowania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, stanęłam gdzieś na 5 tomie i jak na razie nie mam dostępu do reszty... Pamiętam ogólny zarys fabuły, ale żadnych konkretów ;x

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, też mi się podobała:)
  ale stanęłam na drugim tomie, tzn. teraz mam czytać 3, ale ciągle nie mogę się zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Howdy are using Wordpress for your blog platform?
  I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own.
  Do you need any coding knowledge to make your own
  blog? Any help would be really appreciated!

  Here is my site ... Nike Air Max

  OdpowiedzUsuń