wtorek, 10 września 2013

MICHAEL PALIN "Prawda"

Michael Palin to jeden z członków grupy Monty Pythona, do tego aktor, kompozytor, pisarz i dużo by jeszcze wymieniać, słowem, człowiek wszechstronny. Na swoim koncie ma on aż osiem bestsellerowych książek podróżniczych.

Keith Mabut - dziennikarz, który odkrył swego czasu aferę dotyczącą zatruwania wody przez pewną fabrykę, co poskutkowało umieszczeniem go na czarnej liście wielu osób. Prywatnie ojciec dwójki dorosłych już niemal dzieci i prawie rozwodnik z dochodami niewystarczającymi na pokrycie zaciągniętych długów. 
Pewnego dnia mężczyzna dostaje propozycję napisania biografii człowieka, który w świecie walki o prawa tubylców nie ma sobie równych - Hamisha Melvila. Co ciekawe za książkę oferowane mu są ogromne pieniądze. Keith wyrusza więc do upalnych Indii, by znaleźć człowieka-legendę. Pytanie brzmi, kto w tych poszukiwaniach jest myśliwym, a kto zwierzyną?

"Prawda", to po części powieść podróżnicza, nawiązuje bowiem do kultury Indii, do zwyczajów tam panujących i w tle zdarzeń umiejętnie przemyca informacje o kolorycie lokalnym. Z drugiej strony, niektórzy mogą uznać ją za green peace'owską manifestację i również mogliby mieć rację. W końcu, jest również nieco tajemnicza, którą to aurę zapewnia jej Melvile, mężczyzna, który pojawia się i znika, dokonując przy tym rzeczy niemal niemożliwych.

Tytułowa prawda jest dla czytelnika zaskoczeniem, bo wszystko, co za nią uznawał, okazuje się mieć drugie dno, nic nie jest oczywiste. Tę książkę bardzo dobrze się czyta. Jest napisana lekkim i zrozumiałym językiem, momentami trzyma w napięciu, by zaserwować zabawne rozwiązanie patowej sytuacji. Jest to też powieść o problemach ludzi, którym do szczęścia potrzebna jest tylko ich mała chatka i spokój, który mieli od setek lat.

Mogę ją spokojnie polecić właściwie każdemu. Spodoba wam się.

Książkę otrzymałam od Pani Iwony Wodzińskiej z Insignis. Dziękuję :)

2 komentarze:

  1. Witaj,czy książka w jakiś sposób neguje ekologię i ekologów czy wręcz odwrotnie?

    OdpowiedzUsuń