środa, 24 lipca 2013

CAT PATRICK "Zapomniane"


Możecie wyobrazić sobie sytuację, w której kładziecie się wieczorem spać, a rano zupełnie nie pamiętacie, co działo się ubiegłego dnia? Mi nie przychodzi to łatwo, a główna bohaterka powieści Cat Patrick London, przechodzi przez to codziennie.

Jej standardowy dzień rozpoczyna się od przeczytania notatki, w której zapisuje między innymi co miała na sobie ubrane wczoraj, kogo poznała, jakie zapowiedziano jej klasówki w szkole. O jej sekrecie wie tylko mama, najlepsza przyjaciółka i tata, z którym ta nie utrzymuje kontaktu. Prócz tego, że dziewczyna codziennie zapomina przeszłość, co dziwne, pamięta przyszłość, co wcale nie jest tak fajne, jak mogłoby się z początku wydawać.

Pewnego dnia bohaterka poznaje superprzystojnego chłopaka. Zaczynają się spotykać i wszystko byłoby cudownie, gdyby nie fakt, że London codziennie go zapomina. Nie ma go ani w jej przeszłości, ani, co gorsza, w przyszłości. Co to może dla niej oznaczać?
Powieść rozpoczyna się od notatki, którą poprzedniego dnia sporządziła sobie London. Stopniowo, zagłębiając się w fabułę, poznajemy jej problem. Bardzo spodobał mi się sam pomysł na książkę, narracja pierwszoosobowa pozwala nam wczuć się w życie głównej bohaterki, poznać świat jej oczami. Sama treść jest dobrze przez autorkę przemyślana – chociażby motyw z codziennym zakochiwaniem się od nowa w swoim chłopaku, która by tak nie chciała?!

Niestety rozczarowało mnie zakończenie. Wypadło na tle całości co najmniej blado, wydało mi się niedopracowane i jakieś takie… suche. Nie wiem, czy „Zapomniane” doczeka się kontynuacji, nie mniej miałam wrażenie, że tak właśnie będzie. Mimo tego małego minusa, ogółem rzecz biorąc powieść mogę polecić. Przyjemne czytadło.

6 komentarzy:

 1. Książka już za mną. Mam w planach przeczytać kontynuację po angielsku. Przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że zakonczenie rozczarowuje. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam ochoty jej czytać. Nie ciągnie mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobało mi się, aczkolwiek nic specjalnego :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie ciekawi od dłuższego czasu, kiedyś przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wieki temu i szczerze mówiąc niewiele pamiętam prócz głównego wątku :) Ale z tego co kojarzę to podobał mi się pomysł na fabułę, tylko że wykonanie już mniej :)

  OdpowiedzUsuń