wtorek, 2 lipca 2013

ANDRZEJ SZCZYPIORSKI "Początek"


Słyszałam i czytałam wiele książek o Żydach i holocauście, ta jednak nie była moją lekturą szkolną, więc dowiedziałam się o niej z małym poślizgiem czasowym. „Lubię” tą tematykę, więc postanowiłam przeczytać.

Andrzej Szczypiorski w swojej książce pokazuje nam przeciętne życie mieszkańców Warszawy. Wśród nich są i Żydzi i Polacy, są również Niemcy – zarówno źli, jak i dobrzy. Każdy z bohaterów prowadzi swego typu walkę, ma misję do spełnienia. Dla Irmy Seidenman jest to przyjęcie nowej tożsamości – przecież nie jest Żydówką, nazywa się Maria Magdalena Gostomska. Dla Pawełka, jest to pomoc koledze – Heniowi Fichtelbaum, dla którego walka polega przede wszystkim na przetrwaniu.

Książkę czyta się bardzo płynnie, losy bohaterów wciągają. Dziwię się, że nie jest to szkolna lektura, choć, z drugiej strony, w porównaniu do lektur, jest jakby delikatniejsza, subtelniejsza w przekazie. Oczywiście zawiera w sobie duży ładunek smutku i dramatyczną akcję, ale na tle powieści z tego nurtu, wydaje mi się zwyczajnie inna, wyjątkowa.

Spodobała mi się kreacja bohaterów oraz fakt, że jeden z rozdziałów został napisany z perspektywy Niemca, esesmana. Z takim zabiegiem raczej się wcześniej nie spotkałam, a szkoda, bo ukazuje on drugą stronę medalu, może nie próbę usprawiedliwienia kogoś, ale refleksji nad jego czynami.

Myślę, że książkę warto znać, nie zmarnujecie przy niej swojego czasu, a choć temat jest już nieco oklepany, to tutaj został przedstawiony na świeżo i nieco inaczej nić dotychczas.

8 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie to, że przedstawiono tu świeże spojrzenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopisałam do listy książek, które chce przeczytać. Zainteresowałaś mnie tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej powieści, jednak wydaję się być naprawdę interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dla mnie, chociaż to nowe spojrzenie może być interesujące... Jak znajdę czas to poszukam w bibliotece!

  OdpowiedzUsuń
 5. Skorzystam z podpowiedzi co do tego tytułu

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie. Może trafię na nią kiedyś w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie przepadam za taka tematyka wiec rzadko po takie ksiazki siegam...

  OdpowiedzUsuń
 8. Możliwe, że przeczytam, bo ostatnio chętniej sięgam po takie książki :)

  OdpowiedzUsuń