środa, 9 lipca 2014

MARIO VARGAS LLOSA "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" były na mojej liście od dawien dawna i ciągle szukałam ich z lepszym lub gorszym rezultatem. W końcu trafiłam na książkę całkiem przypadkiem.

Głównym bohaterem książki jest Ricardo, Ricardito, biedny chudopachołek, którego marzeniem było zamieszkać w Paryżu, i który w dzieciństwie zakochał się w Chilijeczce Lily, niegrzecznej dziewczynce. Lily miała uczynić jego życie fascynującym i pełnym, by za chwilę rozdeptać je w drobny mak odchodząc bez uprzedzenia. 

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", to powieść o miłości, która może przenosić góry, która wybaczy wszystko, ale która może też dosłownie zniszczyć człowieka. Llosa stworzył niezwykle interesującą parę: mężczyznę, który nie ma wielkich ambicji, chce tylko spędzać życie u boku kobiety, którą kocha do szaleństwa i dziewczynę-zagadkę, zimną i obojętną, która pojawia się i znika, ciągle zmieniając tożsamość.

Prócz przepięknej historii miłosnej opiewającej na ponad pięćdziesiąt lat, warto również zwrócić uwagę na dobrze zarysowany kontekst historyczny mocno osadzający powieść w czasie. 

Czy w tej książce jest coś, co może się nie spodobać? Każdy rozdział gwarantuje poznanie ciekawych ludzi, którzy mają bogatą przeszłość i bardzo wiele wnoszą do opowieści. W każdym też poznajemy nową twarz niegrzecznej dziewczynki tak, że nie można się nią znudzić. Świetna powieść, na pewno nie raz do niej wrócę.

3 komentarze:

  1. Nie słyszałam, ale książka musi być dobra :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytalam chyba z 3 lata temu, calkiem przyjemna ksiazka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Musze koniecznie przeczytać tę powieść :)

    OdpowiedzUsuń